Millest koosneb kvaliteetne oliiviõli?

Kvaliteetne oliiviõli ei ole mitte üksnes maitsev, vaid sisaldab ka ohtralt küllastumata rasvhappeid, mis aitavad ära hoida paljusid levinud haigusi. Selles leidub mono- ja polüküllastumata rasvhappeid, olulisi mineraalaineid, vitamiine ja teisigi kasulikke ühendeid. Eriti hästi mõjub oliiviõli südame ja veresoonkonna tervisele, kuid õlis sisalduvad ained on kasulikud ka näiteks närvisüsteemile ja ajutegevusele. Kvaliteetse oliiviõli pudelil on sageli märgised, mis omavad suurt tähtsust määramaks õli omadusi ja kvaliteeti. Järgnevalt kirjeldame, mis on oliiviõli koostises ja miks on hea oliiviõli kasulik. Kõik need head omadused on esindatud ka meie pakutavates eriti kõrge
kvaliteediga oliiviõlides:

  • Kvaliteetne oliiviõli on saadud külmpressmeetodil kasutades ainult mehaanilisi võtteid õli pressimiseks ning vastab extra virgin oliiviõli nõuete kohaselt happesusele alla 0,8%.
  • Kvaliteetne oliiviõli sisaldab üle 200 erineva meile kasuliku ühendi. Enim E-vitamiini, antioksüdante, klorofülli ning fenoolseid ühendeid, mis toetavad hea tervise säilimist.
  • Oliiviõli on suurepärane heade monoküllastumata rasvhapete allikas, mis on hea südame- ja veresoonkonna haiguste ennetamisel.
  • Ideaalne õli kastmeks ja maitsestamiseks salatitele ning erinevate marinaadide ning võileivamäärete koostisesse.
  • Suitsemispunkt kvaliteetsel oliiviõlil on pisut üle 200 kraadi, mis annab head eeldused ka praadimiseks ning kasutamiseks küpsetistes, näiteks koogid ja ahjuroad.
Millest koosneb kvaliteetne oliiviõli?

K-vitamiin

Ekstra neitsioliiviõli on väga hea K-vitamiini allikas. 100g õlis on umbes 50% K-vitamiini päevasest vajadusest. See vitamiin on oluline luumassi moodustumisel soodustades luukoekasvu. Sellel on ka märkimisväärne roll Alzhaimeri patsientidele piirates närvikahjustusi ajus.

E-vitamiin (tokoferoolid)

E-vitamiini põhifunktsioon kehas on töötada antioksüdandina. See aitab võidelda vabade radikaalide vastu mis põhjustavad teatud ahelreaktsioone meie rakumembraanides. Kuna oliiviõli sisaldab ohtralt antioksüdante ja E-vitamiini, on see meie keha looduslik kaitse oksüdatiivse kahjustuse eest.

Beeta-karoteen (A-vitamiin)

Piisava hulga beeta-karoteeni saamine on oluline A-vitamiini sünteesiks, aidates kaasa kehal hoida vajalikku A-vitamiini hulka keha normaalseks kasvuks ja arenguks, heaks nägemiseks ja silmade terviseks, tugeva immuunsüsteemi ja terve naha jaoks. Lisaks töötab see ka antioksüdandina, kaitstes keha vabade radikaalide poolt põhjustatud kahjustuste eest, mis on potentsiaalseks ohuks teatud haiguste tekkimisel nagu näiteks südame- ja veresoonkonnahaigused.

Peroksiidid

Nagu kõikide rasvahapete puhul, ka oliiviõli oksüdeerub õhuga kokkupuutes. Rasvhapped (mono- ja polüküllastumata) on ühe või rohkema kaksiksidemega mis võtavad endasse hapniku ning seeläbi tõuseb peroksiidide hulk. Peroksiidi indeks näitab oliiviõli protsessi kvaliteeti alates tootmisest kuni pakendamiseni.

Polüfenoolid

Polüfenoolid on tähtis klass antioksüdante oliiviõlis, mida on oliividest leitud üle 30 erineva. Polüfenoolid on seotud õli tuntavate omadustega nagu kibedus ja täidlus mis on omakorda seotud oliiviõli stiiliga. Oliiviõli klassifikatsioon nagu mahe, keskmine ja robustne saab seostada polüfenoolide hulgaga.

Oleuropeiin

Oliiviõli, eriti just ekstra neitsioliiviõli sisaldab fenoolset ühendit nimega oleuropiini. Need ühendid annavad mõrkja ja täidlase maitse. Oleuropiin ja selle derivaadid nagu hüdroksütürosool on looduse kõige võimsamad antioksüdandid, mis toimivad loodusliku põletikuvastase vahendi ja antiseptikuna. Koos vitamiin-E ja karotenoididega, mängivad need olulist rolli võitluses vähi vastu, põletiku-, südame- ja veresoonkonnahaiguste, diabeedi, degeneratiivsete närvihaiguste ja palju muu vastu.

Olehape

Olehape on klassifitseeritud kui monoküllastumata oomega-9 rasvhape. Olehape alandab vererõhku, tõstab rasvapõletust aidates kaasa kaalukaotusele, kaitseb rakke vabade radikaalide eest ning võib ennetada 2 tüüpi diabeeti ja haavandilist koliiti.

Rasvhapped / happesus

Terminit “rasvad” kasutatakse triglütseriidide kohta, mis koosnevad kolmest rasvhappest ning glütseroolijäägist. Kui õli on pressitud hooletult või on õlitootmiseks halva kvaliteediga oliivid siis õlis triglütseriidid lagunevad ja tekivad vabad rasvhapped. Vabade rasvhapete hulka nimetatakse oliiviõli puhul “happesuseks”. Esimese külmpressi oliiviõli happesus peab olema alla 0,8%. Rasvhapped on otsene mõõde oliiviõli kvaliteedis ja see peegeldab millist hoolt on oliivide eest kantud, õitsemisest viljadeni ning lõpliku müügi ja tarbimiseni.

Similar Posts